Patara'da kiralık özel havuzlu villalar

Filtrele
Sırala

Tarih Aralığı

Bütçe Aralığınız / TL

 Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan arasında Xanthos Vadisi'nin güneybatı ucunda bugünkü  Ovagelemiş Köyü'nde yer almaktadır ve   Likya 'nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. 1988 yılından beri kazıları sürdürülen Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahiptir.  


Patara Antik Kenti Tarihi 

MÖ 13'üncü yüzyıla ait     Hitit  metinlerinde şehrin adı    Patar  olarak geçmektedir. Tepecik Akropolü 'nde ele geçen seramik parçaları,  Orta Tunç Çağı  özelikleri içerirken, yine Tepecik'in doğu yamacı eteklerinde ortaya çıkarılan, Demir Çağı öncesine ait taş balta Patara'nın tarihinin ne kadar eskilere gittiğini göstermektedir. Xanthos Vadisi'nde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemli kent olma özelliğini her çağda devam ettirmiş olan Patara'nın yazıt ve sikkelerde Likya dilindeki adı Patara olarak geçer. 

Sizlere daha iyi bir kullanıcı ziyareti deneyimi sunabilmek ve hizmet kalitesini arttırmak için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayarak Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz

Anasayfa

Sana özel

Whatsapp

Menu
Teklif Al